Aizdevuma veidi startapam – kādi tie ir?

  Aizdevuma summaAizdevuma TermiņsUzzināt vairāk
binoĀtrais Kredīts70 €425 €10 dienas30 dienasPieteikties
onefinancePatēriņa Kredīts300 €10 000 €3 mēn.6 gadiPieteikties
1lizingsAuto Līzings1000 €25 000 €3 mēn.6 gadiPieteikties

Startaps ir frāze, kas pēdējā laikā tiek skandināts skaļi un tāli Latvijas uzņēmējdarbības vidē. Šis saliktenis itkā nepasaka neko, bet tajā pašā laikā – visu. Lai saprastu tā nozīmi viss vieglāk ir iztēlots uzņēmuma dzīves ciklu, kas tieši sākās ar “start-up”, jeb darbības uzsākšanas stadiju, tālāk seko augšana un paplašināšanās pēc, kuras iestājas uzņēmuma briedums, un pēc noteikta darbības ilguma dažkārt arī iestājas lejupslīde. Tieši iesākuma stadija bieži vien ir pati kritiskākā jebkura jaunā uzņēmuma dzīves periodā. Tā nosaka vai vadība spēs uzņēmumu iesēt pietiekami bagātīgā zemē, lai tas nestu augļus un nostripinātos.

Taču uzsākt darbību nav viegli bieži vien, kad jaunajiem uzņēmējiem jāpārvērš sava vīzija realitātē. Savus noteikumus ievieš arī pieejamās finanses, taču mūsdienās vairāki veiksmīgi uzņēmumi ir pierādījuši, ka arī tā ir problēma, kas kļūst vieglāk risināma un diemžēl vai par laimi, bet šoreiz bez tradicionālo banku aizdevuma.

Ļoti populāras starp startap uzņēmumiem ir kļuvušas pūļa finansēšanas platformas, kas gan pārsvarā ir visplašāk izmantotas ārvalstu uzņēmumu un investoru/pircēju starpā. Šajā gadījumā Latvijas jaunajiem uzņēmējiem tas dod piekļuvi lielākam cilvēku daudzumam. Kā nesens piemērs no Latvijas uzņēmumiem “Ovi watch”, kuri arī piedalījās ar savu ideju pūļa finansēšanas platformā, reklamēja savu revolucionāros pulksteņus, lai tādejādi raisītu cilvēku interesi tos iegādāties iepriekšpārdošanā. Diemžēl kampaņa nespēja savākt visu cerēto summu, kā rezultātā netika iegūta pilns cilvēku investēto līdzekļi apmērs. Taču iegūtās finanses tik un tā ļāva uzņēmumam uzsākt veiksmīgu darbību, kā arī visa kapmaņa kopumā sniedza katram startap uzņēmuma tik ļoti svarīgo publicitāti.

Šīs pūļa finansēšanas platformas dēļ savas augošās popularitātes ir spējušas attīstīties un pielāgoties katra uzņēmuma individuālajām vajadzībām. “Ovi watch” gadījumā katrs investors pret attiecīgu investīcijas apmēru ieguva savā īpašumā kādu balvu, tādejādi uzņēmumam nebija jāatdod daļa tā akcijas vai jāpieņem investīcijas kā aizdevums. Taču atsevišķi uzņēmumi tieši izvēlas šos divus ceļus.

Dažas no pūļa finansēšanas platformām piedāvā satikties investoriem, kas vēlas investēt naudu uzņēmumos un saņemt pieklājīgu procentu likmi, ar uzņēmumiem, kas vēlas piesaistīt investīcijas, kādas darbības veikšanai par pieņemamākiem nosacījumiem nekā vairums banku. Šīs platformas ir gluži kā “ebay” uzņēmējiem un investoriem, kur izsniegt un iegūt naudas aizdevumus internetā.

Tā pat daudzi no jauniem uzņēmējiem izvēlas saņemt standarta aizdevumu saviem plāniem, taču pretī tie dod sava uzņēmuma daļas. Teorētiski aizdevējs iegādājas uzņēmuma akcijas, kurām ir potenciāls augt, un uzņēmums, kas šīs akcijas nodod investoram patur tiesības tās izpirkt atmaksājot investētās summas apmēru pluss noteiktu procenta likmi.

Ne vienmēr jaunajiem uzņēmējiem būtu jametās lielajā finanšu piesaistes virpulī caur dažādu platformu palīdzību. Dažreiz ērtāks ir aizdevums internetā. Svarīgi ir arī atrasties uzņēmējdarbībai labvēlīgā vidē, apmeklēt seminārus, dažādus sabiedriskus pasākumus un runāt ar pēc iespējas vairāk cilvēkiem. Varbūt tieši tavos spāņu valodas vai vijolspēles kursos atradīsies tavs “enģeļa investors”. Šādu gadījumu nav daudz, taču atrodoties pareizajā vietā un laikā, būdams vienkārši atvērts sarunai, Tu spēsi piesaistīt īsto cilvēku.

Daudzu startap uzņēmumu neizslēdzams variants ir “mammas un tēta banka”. Tieši tā, ne vienmēr investori ir jāmeklē tālu, un, ja spēsi pārliecināt savus vecākus vai draugus idejas finansēšanā pastāv daudz lielāka iespēja, ka arī citi saredzēs tajā potenciālu augt.

Mūsdienu startap uzņēmumi dzimst katru dienu, kas daļēji ir pateicoties lielajam iespēju daudzumam, kā piesaistīt starta kapitālu. Jāatzīmē, ka arī Latvijas ģeogrāfiskais novietojums ir izcils veiksmīgai uzņēmējdarbībai jebkurā jomā, tāpēc ar gaišu skatu uz nākotni izstrādāsim savas idejas un virzīsim tās pretī realizācijai.